تمام چیزهایی که باید در مورد انرژی خورشیدی و استفاده از آن بدانید

درباره ارزش انرژي خورشيد همين را بس که ميزان دريافت انرژي توسط زمين از طرف خورشيد در يک ساعت برابر با ميزان مصرف سالانه انرژي توسط تمام بشر است. حال همين مطلب براي شرکت‌هاي بزرگي همچون گوگل کافي است تا باقدرت پا به عرصه ساخت پنل‌ خورشيدي بگذارند و از منافع سرشار موجود در آن بيشترين بهره را ببرند، البته انرژي خورشيد انرژي قابل‌توجهي است ولي چگونگي تبديل آن از حالت گرما به ديگر حالات انرژي کاري سخت و با بازده کم است، به همين دليل اين نوع فنّاوري هنوز جايگاه مناسب خود را به دست نياورده است.

در اين مقاله با يکديگر به ابعاد اين انرژي نو شناخته مي‌پردازيم.
انرژي خورشيدي چيست؟

انرژي خورشيدي مانند  فنّاوري‌هاي ديگري که در رابطه با انرژي‌هاي تجديدپذير وارد بازار مي‌شود به ما اين امکان را مي‌دهد تا هرچه بيشتر وابستگي خود را به انرژي‌هاي تجديد ناپذير مثل سوخت‌هاي فسيلي کمتر کنيم، انرژي خورشيدي مانند ديگر انرژي‌هاي شناخته‌شده بي‌عيب و نقص نيست و مشکلات خاص خود را دارد ولي مزاياي آن باعث شده که بشر براي گسترش و پيشرفت اين انرژي همت بگمارد.

ستاره‌اي که در نزديکي سياره ما يعني زمين قرار دارد و آن را به نام خورشيد مي‌شناسيم انرژي ساطع‌شده خود را از طريق واکنش‌هاي هسته‌اي درون خود تأمين مي‌کند، بدين گونه که هيدروژن موجود در خورشيد طي واکنشي به هليوم بعلاوه انرژي تبديل مي‌شود و ما آن انرژي را دريافت مي‌کنيم، نکته جالب اين است  که امکان چنين تبديلي بر روي کره ما هنوز به وجود نيامده است ولي مي‌شود با کمک يک سري وسايل اين انرژي توليدي در يک ستاره ديگر را جمع‌آوري کرد و به‌صورت دلخواه تبديل نمود و بعدازآن، از آن استفاده کرد.

البته در رابطه با پنل‌هاي مورداستفاده، خود به انواع و اقسام گوناگون تقسيم مي‌شوند، و روش‌هاي جمع‌آوري اين‌گونه انرژي‌ها نيز به دو دسته اکتيو و پسيو تقسيم‌بندي مي‌شوند.

در زمينه بازده اين‌گونه هيئت‌رئيسه‌ها، بايستي بيان داشت که بازده اين پنل‌ها جزو معايب بزرگ اين سيستم‌ها محسوب مي‌شوند و بازده اين پنل‌ها چيزي در حدود 20% است و مقدار قابل‌توجهي از انرژي خورشيد را نمي‌توانند به‌صورت انرژي الکتريکي دربياورند، در بهترين حالت و براي مواردي همچون ايستگاه‌هاي فضايي ناسا بازده اين پنل‌ها چيزي در حدود 40% مي‌رسد.
چرا بايستي به انرژي خورشيدي توجه داشته باشيم؟

امروزه مباحث زيست‌محيطي به مسائل روز جهان تبديل‌شده است و بيشتر پژوهش‌ها و اختراعات و اکتشافات سمت‌وسوي اين مباحث را به خود گرفته است، و اصولاً يکي از فاکتورهاي مهم و تعين کننده براي ارزش‌گذاري اختراعات و نوآوري همين موضوع است، از طرف ديگر نيز کاهش روزافزون منابع فسيلي دليل ديگري براي روي آوردن به سمت چنين انرژي‌هايي شده است.

از طرف ديگر انرژي خورشيدي آلودگي زيست‌محيطي ندارد و يکي از بزرگ‌ترين مزيت‌هاي آن علاوه بر در دسترس بودن و ارزان بودن و تجديدپذير بودن همين موضوع است، بنابراين به‌خودي‌خود توجهات هرچه بيشتر به اين سمت کشيده مي‌شود، حال  اگر بدانيد که شما مي‌توانيد با کمک اين فنّاوري درآمدزايي نيز براي خود داشته باشيد هرچه بيشتر به اهميت اين فنّاوري پي خواهيد برد، براي مثال در برخي از ايالات آمريکا دولت فدرال از 30% تا 80% وام به آن افرادي پرداخت مي‌کند که داوطلبانه بجاي مصرف برق موجود در شبکه سراسري بخواهند از برق توليدي توسط پنل‌ خورشيدي استفاده کنند، که البته اين وام و در کل هزينه‌هاي پرداختي صرفاً جهت نصب پنل‌هاي خورشيدي و وسايل الکتريکي موردنياز آن است و در درازمدت شخص موردنظر ديگر هزينه نخواهد داشت.

حال که شما منزل خود را به پنل‌هاي خورشيدي مجهز کرديد مي‌توانيد از برق مجاني استفاده کنيد و ديگر نياز به خريد برق از شبکه سراسري نداريد، در ضمن اگر شما برق توليدي‌تان از ميزان مصرفتان بيشتر باشد شما مي‌توانيد مازاد برق مصرفي خود را به شبکه سراسري بفروشيد و خود به توليد کنند برق تبديل شويد و از اين طريق براي خود درآمدزايي داشته باشيد.

حال جالب آن است که بدانيد شما علاوه بر توانايي توليد برق از طريق انرژي خورشيد مي‌توانيد آب گرم مصرفي منزل خود را از آن طريق تهيه کنيد و در کل مي‌توانيد سيستم گرمايشي منزل خود را نيز از طريق انرژي خورشيدي تغذيه کنيد که نتيجه آن عدم وابستگي شما به مصرف گاز نيز مي‌شود.

جالب است که بدانيد استفاده از آب‌گرم‌کن‌هاي خورشيدي در ايران در حال بيشتر شدن است.
چه چيزي اهميت انرژي خورشيدي را بيش‌ازپيش بيشتر مي‌کند؟

به گزارش سازمان ملل به‌احتمال 95% عامل اصلي تغييرات آب‌وهواي سياره زمين و بالا رفتن دماي آن مصرف بيش‌ازحد سوخت‌هاي فسيلي توسط ساکنان اين سياره بوده است، که نتيجه اين افزايش دما، تغييرات عمومي آب‌وهواي سياره زمين و همچنين ذوب شدن يخچال‌هاي طبيعي و نتيجه آن افزايش سطح آب درياها و اقيانوس‌ها و به وجود آمدن سيلاب‌هاي بسيار شديد و طوفان‌هاي مخوف و افزايش کربن دي‌اکسيد جو و کاهش ميزان اکسيژن موجود در آب و  تغييرات در اکوسيستم جانوران و غيره است، حال که اين دستاوردها را که تماماً نتيجه مصرف سوخت‌هاي فسيلي است را بررسي مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که بايستي قبل از اينکه ديگر دير شود کاري را براي نجات زمين و متعاقب آن نسل بشريت انجام دهيم، که بهترين اين کارها روي آوردن و جايگزين کردن انرژي‌هاي فسيلي با انرژي‌هاي تجديدپذير مثل انرژي خورشيد است.

اگر بخواهيم ازنقطه‌نظر اقتصادي و مقايسه‌اي با ديگر انرژي‌هاي موجود در بازار بررسي داشته باشيم متوجه مي‌شويم که انرژي‌هاي فسيلي نسبت به ميزان انرژي توليدي‌شان بسيار ارزان‌تر از انرژي‌هاي پاک همچون انرژي خورشيدي و بادي هستند و حتي اگر بخواهيم جلوتر برويم متوجه مي‌شويم که انرژي‌هاي فسيلي از انرژي‌هاي هسته‌اي نيز ارزان‌تر تمام مي‌شود، براي همين موضوع است که استفاده از انرژي‌هاي فسيلي کماکان جزو محبوب‌ترين‌ها قرار دارند.

در کل علاوه بر هزينه زياد و فنّاوري بسيار پيشرفته و بازده کم اگر يک بررسي در طولاني‌مدت داشته باشيم متوجه مي‌شويم که اين سبک از انرژي‌ها ارزان‌تر تمام خواهند شد، زيرا مثلاً اگر ما بخواهيم تمام هزينه‌هاي مؤثر در يک  شرايط محيطي را موردبررسي قرار دهيم به اين نتيجه مي‌رسيم که هزينه‌هاي زيست‌محيطي انرژي‌هاي فسيلي بسيار بيش از هزينه‌هاي تمام‌شده براي انرژي‌هاي پاک مثل انرژي خورشيدي تمام خواهد شد. از طرف ديگر سلامت افراد نيز با مصرف نکردن انرژي‌هاي فسيلي بيشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و کيفيت زندگي بسيار بالاتر خواهد رفت.