پنل خورشیدی

پنل خورشيدي:
اين بخش در واقع مبدل انرژي تابشي خورشيد به انرژي الکتريکي بدون واسطه مکانيکي مي‌باشد. اين بخش در واقع کليه مشخصات سيستم را کنترل کرده وتوان ورودي پنلها را طبق طراحي انجام شده و نياز مصرف کننده به بار يا باتري تزريق و کنترل مي‌کند. لازم به ذکر است که در اين بخش مشخصات و عناصر تشکيل دهنده با توجه به نيازهاي بار الکتريکي و مصرف کننده و نيز شرايط آب و هوايي محلي تغيير مي‌کند.

مصرف کننده يا بار الکتريکي:
با توجه به خروجي DC پنلهاي فتوولتائيک، مصرف کننده مي‌تواند دو نوع DC يا AC باشد، همچنين با آرايشهاي مختلف پنلهاي فتوولتائيک مي‌توان نياز مصرف کنندگان مختلف را با توانهاي متفاوت تأمين نمود. با توجه به کاهش روز افزون ذخائر سوخت فسيلي و خطرات ناشي از بکارگيري نيروگاههاي اتمي، گمان قوي وجود دارد که در آينده‌اي نه چندان دور سلولهاي خورشيدي به انرژي برق به‌عنوان جايگزين مناسب و بي خطر براي سوختهاي فسيلي و نيروگاههاي اتمي توسط بشر بکار گرفته شود.

مصارف و کاربردهاي فتوولتائيک
مصارف فضانوردي و تأمين انرژي مورد نياز ماهواره‌ها جهت ارسال پيام
روشنايي خورشيدي:
در حال حاضر روشنايي خورشيدي بالاترين ميزان کاربرد سيستم‌هاي فتوولتائيک را در سراسر جهان دارد و سالانه دهها هزار نمونه از اين سيستم در سراسر جهان نصب و راه اندازي مي‌گردد، مانند برق جاده‌ها و تونلها بخصوص در مناطقي که به شبکه برق دسترسي ندارند، تأمين برق پاسگاههاي مرزي که دور از شبکه برق هستند، تأمين برق مناطقي شکارباني و مناطق حفاظت شده نظير جزيره‌هاي دور افتاده که جنبه نظامي دارند.

سيستم تغذيه کننده يک واحد مسکوني:
انرژي مورد نياز کليه لوازم برقي منازل (شهري و روستايي) و مراکز تجاري را مي‌توان با استفاده از پنلهاي فتوولتائيک و سيستمهاي ذخيره کننده و کنترل نسبتاً ساده، تأمين نمود.

سيستم پمپاژ خورشيدي:
سيستم پمپهاي فتوولتائيک قابليت استحصال آب از چاهها، قنوات، چشمه‌ها، رودخانه‌ها و ….. را جهت مصارف متنوعي دارا مي‌باشد.

سيستم تغذيه کننده ايستگاههاي مخابراتي و زلزله نگاري:
اغلب ايستگاههاي مخابراتي و يا زلزله نگاري در مکانهاي فاقد شبکه سراسري و سخت‌گذر و يا در محلي که احداث پست فشار قوي به فشار ضعيف و تأمين توان الکتريکي ايستگاه مذکور صرفه اقتصادي و حفاظت الکتريکي ندارد نصب شده‌اند.

ماشين حساب، ساعت، راديو، ضبط صوت و وسايل بازي کودکانه يا هر نوع وسيله‌اي که تاکنون با باطري خشک کار مي‌کرده‌است يکي ديگر از کاربردهاي اين سيستم مي‌باشد.
مثلاً ژاپن در سال ???? حدود ?? ميليون ماشين حساب خورشيدي توليد کرده‌است که سلولهاي خورشيدي بکار گرفته در آنها مساحتي حدود ???/?? متر مربع و توان الکتريکي معادل ??? کيلووات داشته‌اند.

نيروگاههاي فتوولتائيک:
هم‌زمان با استفاده از سيستم‌هاي فتوولتائيک در بخش انرژي الکتريکي مورد نياز ساختمانها اطلاعات و تجربيات کافي جهت احداث واحدهاي بزرگ‌تر حاصل گرديد و همه اکنون در بسياري از کشورهاي جهان نيروگاه فتوولتائيک در واحدهاي کوچک و بزرگ و به صورت اتصال به شبکه و يا مستقل از شبکه نصب و راه اندازي شده‌است ولي اين تأسيسات داراي هزينه ساخت، راه اندازي و نگهداري بالايي مي‌باشند که فعلاً مقرون به صرفه و اقتصادي نيست.

يخچالهاي خورشيدي:
از يخچالهاي خورشيدي جهت سرويس دهي و ارائه خدمات بهداشتي و تغذيه‌اي در مناطق دور افتاده و سخت‌گذر استفاده مي‌گردد. عملکرد مناسب يخچالهاي خورشيدي تا حدي بوده‌است که در طي ? سال گذشته بيش از ????? يخچال خورشيدي براي کاربردهاي بهداشتي و درماني در سراسر آفريقا راه اندازي شده‌است.

سيستم تغذيه کننده پرتابل يا قابل حمل:
قابليت حمل و نقل و سهولت در نصب و راه اندازي از جمله مزاياي اين سيستم‌ها مي‌باشد بازده توان اين سيستم‌ها از ??? وات الي يک کيلو وات تعريف شده‌است. از جمله کاربردهاي آن مي‌توان به تأمين برق اضطراري در مواقع بروز حوادث غير مترقبه، سيستم تغذيه کننده يک چادر عشايري و کمپ‌هاي جنگلي اشاره نمود.