انواع اینورتر خورشیدی و مشخصات فنی آن

اينورتر وظيفه تبديل برق DC به AC و بلعکس را انجام مي دهد. در يک سيستم خورشيدي اينورتر ها مانند قلب سيستم عمل مي کنند و برق DC توليد شده را به AC تبديل مي کنند.
بررسي اينورتر ها از نظر شکل موج توليدي
اينورتر موج مربعي (square wave inverters)
اين اينورتر ارزان ترين و در عين حال بدترين نوع اينورترها مي باشد. موج مربعي يک موج نامناسب و نامطبوع براي بيشتر وسايل الکتريکي است. اين اينورترها معمولاً ارزان، توان هايي کمتر از 500 وات و بيشتر براي جا فندکي ماشين استفاده مي شوند. پس اين اينورترها براي مصارف خانگي و صنعتي اصلاً کارايي ندارد.
اينورتر سينوسي اصلاح شده (modified sine wave inverters)
شايد بتوان گفت که اقتصادي ترين و معمول ترين اينورتر همين نوع مي باشد. اين نوع اينورتر يک موج متناوب توليد مي کنند که شکل اين موج مابين شکل موج مربعي و شکل موج سينوسي کامل قرار مي گيرد. در بسياري موارد به اين نوع اينورترها، اينورتر شبه سينوسي (Quasi-Sine Wave inverters) نيز گفته مي شود. مزيت اين نوع اينورتر ها قيمت پايين آنهاست و در کل کارايي خوبي دارند و بيشتر وسايل برقي مانند لوازم روشنايي، راديو، بسياري از تلويزيون ها و کامپيوترها و … را مي توان با اين اينورترها راه اندازي کرد ولي بعضي از وسايل الکتريکي مانند بيشتر موتورها توانايي کار با اين اينورترها را ندارند. پس نتيجه مي گيريم که اين اينورتر براي مصارف کوچک کاربرد دارد.
اينورتر سينوسي خالص (pure sine wave inverter)
همانطور که از اسم اين اينورتر مشخص است يک موج سينوسي کامل يا خالص توليد مي کند تا حدي که در بعضي از اينورترها حتي يک موج سينوسي بهتر از برق شهر توليد مي کند. اين اينورتر قادر به راه اندازي تمامي وسايل الکتريکي در حد توان خود مي باشد ولي قيمت اين اينورتر گران است. پس مي توان گفت بهترين نوع اينورتر اين مدل است و مي توان از اين اينورتر براي تمامي مصارف استفاده کرد. بهترين نوع اينورتر، نوع سينوسي خالص آن است ولي چون گران قيمت است نمي توان از آن در بسياري از مصارف کوچک استفاده کرد. اما از ميان دو اينورتر ديگر نوع شبه سينوسي بهتر از مربعي است. چون با اينورتر شبه سينوسي مي توان وسايل الکتريکي موتور دار مانند يخچال را راه اندازي کرد فقط تلفات توان اين وسايل بالاتر مي رود و عمر آنها کمي کاهش پيدا مي کند. اما اينورتر موج مربعي را اصلاً نبايد براي وسايل موتوري استفاده کرد زيرا اين نوع اينورتر در يک لحضه از مقدار مثبت به مقدار منفي مي رود و اين تغيير علامت ناگهاني خيلي براي وسايل موتوري خطرناک است. پس در کل تا مي شود بايد از اينورتر سينوسي خالص و شبه سينوسي استفاده کرد.
اينورتر متصل به شبکه (grid tie inverter)
اگر شما به شبکه برق متصل هستيد و انرژي خورشيدي را براي کاهش دادن ميزان هزينه برق مصرفي از شبکه نصب مي کنيد و يا اگر به هر دليلي نمي توانيد ارتباط خود را با شبکه برق قطع کنيد اين اينورترها راه حل خوبي براي شماست. با استفاده از اين اينورترها هر چقدر که سيستم خورشيدي شما برق توليد کند به همان ميزان برق مصرفي از شبکه کم مي شود در واقع هزينه هاي شما کم مي شود. و اگر سيستم شما بيش از نياز برق توليد کرد مي توان ان را به شبکه فروخت. در اين نوع سيستم ها اگر شما نياز به برق پشتيبان نداشته باشيد در نتيجه نياز به باطري نداريد و هزينه نصب سيستم خورشيدي شما هم کاهش پيدا مي کند. يا اگر نياز به برق پشتيبان براي زمان کمي داريد مثلاً يک ساعت مي توان ظرفيت باطري ها را خيلي کم انتخاب کرد.در نوع متصل به شبکه، برق توليدي از پنل خورشيدي به طور مستقيم به اينورتر وارد مي‌شود. بنابراين اين اينورتر با اينورترهاي معمولي متفاوت است. زيرا برق توليد شده از پنل به دليل تاثيرات شرايط محيطي مانند تغييرات تابش نور خورشيد هميشه در حال تغيير است. پس اينورتر با يک توان ورودي يکنواخت روبرو نيست و در نتيجه بايد الگوي خاصي براي تبديل برق مستقيم به برق متناوب داشته باشد. در نتيجه قيمت اينورتر خورشيدي نسبت به اينورتر معمولي بالاتر است.
اينورترهاي جدا از شبکه (off grid inverte)
اين نوع اينورترها همان گونه که از نامشان مشخص است قابليت اتصال به شبکه برق را ندارند و نمي توان آنها را به شبکه متصل کرد. تقريباً تمام اينورترهايي که در خودرو و براي سيستم هاي کوچک استفاده مي شود از اين نوع اينورتر هستند.
در نوع منفصل از شبکه، اينورتر برق ذخيره شده در باتري را از 12 ولت مستقيم به 220 ولت متناوب تبديل مي‌کند تا مناسب براي استفاده در وسايل برقي خانه شود. اينورترها هرچه قدر شکل تبديلشان سينوسي تر باشد، بهتر خواهند بود. اين اينورترها مانند اينورتر متصل از شبکه نيستند زيرا برق يکنواخت باتري را تبديل خواهند کرد.
براي انتخاب اينورتر دو پارامتر بسيار مهم را بايد در نظر گرفت:
•    ولتاژ ورودي به اينورتر
•     توان خروجي از اينورتر
ولتاژ ورودي به اينورتر منفصل از شبکه مربوط به ولتاژ باتري و در نوع متصل به شبکه مربوط به ولتاژ پنل است. توان خروجي از اينورتر هم مربوط است به حداکثر تواني که سيستم براي آن طراحي شده است. اين توان براي سيستم‌هاي منفصل معمولا در اينورترها از 200 وات تا 3000 وات مي‌باشد.
چه ولتاژي (12 ، 24 ، 48 ولت) براي ورودي اينورتر انتخاب کنم ؟
ولتاژ ورودي اينورتر بايد هميشه با ولتاژ سيستم که همان ولتاژ باتري ها و پنل هاست برابر باشد. تاثير گذارترين عامل در انتخاب ولتاژ سيستم فاصله بين باتري ها و پنل هاست. زيرا در ولتاژ بالاتر ميزان جريان کم تر است و در نتيجه قطر کابل که نسبتاً گران قيمت است کم مي شود.
آيا مي توان از هر اينورتري در سيستم هاي خورشيدي استفاده کرد؟
با توجه به اينکه اينورتر برق DC را به AC تبديل مي کند، بله مي توان هر اينورتري را براي سيستم هاي خورشيدي استفاده کرد ولي بايد اين را مد نظر داشت که چون اين اينورتر بايد دائم در حال کار باشد بايد از اينورتري که کيفيت و بازده خوبي دارد استفاده شود. پس توصيه نمي شود از اينورتر هاي ارزان قيمت داخل بازار که عمدتاً براي مسافرت ها و کمپ ها استفاده مي شود و از اجناس نامرغوب با بازده پايين ساخته مي شوند استفاده کنيد.