انرژی خورشیدی وکاربرد هایش (2)

همان طورکه در قسمت اول گفتيم خورشيد يکى از منابع مهم تجديد ناپذير انرژى است که به فناوريهاى پيشرفته و پرهزينه نياز ندارد و مى‌تواند به عنوان يک منبع مفيد و تأمين کننده انرژى در بيشتر نقاط جهان بکار گرفته شود.
درقسمت اول به معرفي انرژي خورشيدي پرداختيم، در اين قسمت کاربرد هاي نيروگاهي انرژي خورشيدي را مورد بررسي قرار مي دهيم. سيستمهاي انرژي خورشيدي، فناوريهاي جديدي هستند که براي تامين گرما، آب گرم، الکتريسيته و حتي سرمايش منازل مسکوني، مراکز تجاري و صنعتي بکار مي روند.فناوريهاي حرارتي خورشيدي به دو بخش نيروگاههاي حرارتي خورشيدي و کاربردهاي غير نيروگاهي سيستمهاي خورشيدي تقسيم بندي مي شوند. نيروگاههاي حرارتي خورشيدي از تابش مستقيم خورشيد (DNI) استفاده مي کنند. اين بخش از تابش خورشيد توسط ابرها، دود يا گرد و غبار منحرف نمي شود. بنابراين، نيروگاههاي حرارتي- خورشيدي بايد در مناطقي که از تابش مناسب خورشيد برخوردار هستند ساخته شوند. سايتهاي مناسب براي ساخت نيروگاههاي خورشيدي از تابش خورشيد 2000 کيلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند، مناطق مناسب تر جهت احداث اين نوع نيروگاهها از تابشي بيش از 2800 کيلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند. به طور معمول نقاطي براي اين سايتها مناسب هستند که آب و هوا و گياهان منطقه رطوبت و گرد وغبار زيادي را در اتمسفر ايجاد نمي کنند مانند استپها، بوته زار، صحراهاي نيمه خشک و صحراها که به طور معمول در عرض جغرافيايي شمال يا جنوب کمتر از 40 درجه قرار دارند.
از مناطق مستعد مي توان به جنوب غربي ايالات متحده آمريکا، کشورهاي مديترانه اي اروپا، خاور ميانه و خاور نزديک، ايران و صحراهاي هند، پاکستان، چين و استراليا اشاره نمود.
 مزاياي نيروگاه هاي خورشيدي
نيروگاه‌هاي خورشيدي که انرژي خورشيد را به برق تبديل مي‌کنند اميد است در آينده با مزاياي قاطعي که در برابر نيروگاه‌هاي فسيلي و اتمي دارند به خصوص اينکه سازگار با محيط زيست مي‌باشند، مشکل برق بخصوص در دوران انجام ذخائر نفت و گاز را حل نمايند. تأسيس و بکارگيري نيروگاه‌هاي خورشيدي با استفاده از صفحه خورشيدي  و ژنراتورها آينده‌اي پر ثمر و زمينه‌اي گسترده را براي کمک به خودکفايي و قطع وابستگي کشور به صادرات نفت فراهم خواهد کرد. اکنون شايسته‌است که به ذکر چند مورد از مزاياي اين نيروگاه‌ها بپردازيم.
الف) توليد برق بدون مصرف سوخت
نيروگاه‌هاي خورشيدي نياز به سوخت ندارند و برخلاف نيروگاه‌هاي فسيلي که قيمت برق توليدي آنها تابع قيمت نفت بوده و هميشه در حال تغيير مي‌باشد. در نيروگاه‌هاي خورشيدي اين نوسان وجود نداشته و مي‌توان بهاي برق مصرفي را براي مدت طولاني ثابت نگهداشت.
ب) عدم احتياج به آب زياد
نيروگاه‌هاي خورشيدي بخصوص دودکشهاي خورشيدي با هواي گرم احتياج به آب ندارند لذا براي مناطق خشک مثل ايران بسيار حائز اهميت مي‌باشند. (نيروگاه‌هاي حرارتي سنتي هنگام فعاليت نياز به آب مصرفي زيادي دارند).
پ) عدم آلودگي محيط زيست
نيروگاه‌هاي خورشيدي ضمن توليد برق هيچگونه آلودگي در هوا نداشته و مواد سمّي و مضر توليد نمي‌کنند در صورتي که نيروگاه‌هاي فسيلي هوا و محيط اطراف خود را با مصرف نفت – گاز و يا ذغال سنگ آلوده کرده و نيروگاه‌هاي اتمي با توليد زباله‌هاي هسته‌اي خود که بسيار خطرناک و راديواکتيو هستند محيط زندگي را آلوده و مشکلات عظيمي را براي ساکنين کره زمين بوجود مي‌آورند.
ت) امکان تأمين شبکه‌هاي کوچک و ناحيه‌اي
نيروگاه‌هاي خورشيدي مي‌توانند با توليد برق به شبکه سراسري برق نيرو برسانند و در عين امکان تأمين شبکه‌هاي کوچک ناحيه‌اي، احتياج به تأسيس خطوط فشار قوي طولاني جهت انتقال برق ندارند و نياز به هزينه زياد احداث شبکه‌هاي انتقال نمي‌باشد.
ث) استهلاک کم و عمر زياد
نيروگاه‌هاي خورشيدي بدلايل فني و نداشتن استهلاک زياد داراي عمر طولاني مي‌باشند در حالي که عمر نيروگاه‌هاي فسيلي بين 15تا 30سال محاسبه شده‌است.
ج) عدم احتياج به متخصص
نيروگاه‌هاي خورشيدي احتياج به متخصص عالي ندارند و مي‌توان آنها را بطور اتوماتيک بکار انداخت، در صورتي که در نيروگاه‌هاي اتمي وجود متخصصين در سطح عالي ضروري بوده و اين دستگاهها احتياج به مراقبتهاي دائمي و ويژه دارند.