سوالات متداول در زمینه سیستم های خورشیدی و پاسخ

•    به چه سيستم هايي، سيستم فتوولتايي/ خورشيدي مي گويند؟
به تمامي تجهيزاتي که در جهت توليد و استفاده از برق توليد شده توسط نور خورشيد بکار مي روند، سيستم فتوولتايي مي گويند.
•    آيا برق توليد شده توسط سيستم خورشيدي براي تمام وسايلي که با برق کار مي کنند (وسايل الکتريکي)  کاربرد دارد؟
برق توليدي توسط سيستم فتوولتاييک از نوع برق DC مي باشد. بنابراين کليه وسايلي که با برق DC کار کنند را مي توان به اين سيستم وصل کرد. مانند: راديو، شارژ موبايل، چراغ قوه و برخي از موتورها که با برق DC کار مي کنند. براي ساير وسايل برقي که با استفاده از برق AC کار مي کنند از دستگاهي به نام اينورتر، که وظيفه تبديل برق DC به AC را بر عهده دارد، استفاده مي شود.
•    وسايل برقي منزل با برق DC (مستقيم) کار مي کنند؟
خير. بيشتر وسايل برقي مانند يخچال، فريزر و تلويزيون با برق شهر کار مي کنند. برق شهر از نوع برق AC يا متناوب مي باشد.
•    چگونه مي توان از سيستم هاي فتوولتائيک براي به کار انداختن وسايل که با برق متناوب کار مي کنند بهره برد؟
مي توان به وسيله دستگاهي به نام اينورتر برق DC را به برق شهر يا برق AC تبديل نمود.
•    پنل خورشيدي چه وظيفه اي از سامانه فتوولتائيک بر عهده دارد؟
پنل خورشيدي (که خود مجموعه اي از سلول هاي خورشيدي هست) انرژي خورشيد را به الکتريسيته تبديل مي کند.
•    چگونه يک سلول خورشيدي برق توليد مي کند؟
نور خورشيد حاوي بسته هاي انرژي به نام فوتون مي باشد که با برخورد اين فوتون ها به سطح سلول خورشيدي انرژي الکتريکي توليد مي گردد.
•    جنس سلول هاي خورشيدي چيست؟
سلول هاي خورشيدي از نيمه رساناهايي به نام سيليکون يا ژرمانيوم ساخته شده اند که با تحريک الکترون هاي اين نيمه هادي توسط فوتون هاي نوري الکتريسيته توليد مي شود.
•    بازده بيشينه سلول هاي خورشيدي چه موقع است؟
بهترين شرايط براي دريافت بيشترين انرژي الکتريکي از يک سلول خورشيدي در شرايط آفتابي و هواي خنک (تقريبا 25 درجه سانتيگراد، با توجه به مشخصات فني پنل) و در موقعيتي درست عمود بر تابش خورشيد است.
•    آيا سلول هاي خورشيدي انرژي را در خود ذخيره مي کنند؟
خير، سلول ها تنها نور خورشيد را به جريان الکتريکي تبديل مي کنند و کار ذخيره در باطري هائي انجام مي گيرد که به همين منظور تعبيه شده اند.
•    راندمان پنل هاي خورشيدي در زمستان و در هواي ابري به چه صورت است؟
نور خورشيد از لايه هاي نازک برف و يخ به راحتي عبور مي کند و تاثير چنداني بر روي کارکرد پنل خورشيدي  ندارد، ولي تا حدي راندمان را کاهش مي دهد و بهتر است که سطح پانل ها به دقت تميز گردد. با توجه به شيب پنل ها، برف بر سطح پنل انباشته نخواهد شد.
•    سطح پنل ها در مقابل برخورد اجسام از جمله تگرگ و ... مقاوم است؟
به اين منظور يک لايه پلاستيک يا شيشه ضخيم شفاف بر روي پانل گذاشته شده است که از برخورد اشياء به سطح سلول ها محافظت مي کند.
•    آيا در هنگام شب که نور خورشيد وجود ندارد مي توان از اين سيستم استفاده نمود؟
در سامانه هاي متصل به شبکه که فاقد باتري ذخيره ساز مي باشند، در شب امکان استفاده از توليد برق خورشيدي وجود ندارد. و در سامانه هاي مستقل از شبکه از برق ذخيره شده در بانک باتري ها استفاده مي شود.
•    عمر پنل هاي خورشيدي چقدر مي باشد؟
از پنل ها به طور کلي، به مدت حداقل 20 تا 25 سال مي توان بهره برداري نمود ولي بعد از 25سال (با توجه به برند پنل) بازده آنها تا حدي کم مي شود.
•    هزينه هاي جانبي و نگهداري سامانه هاي فتوولتاييک به چه صورت است؟
اين سيستم ها هزينه هاي جانبي و تعميرات خاصي ندارند و هزينه ها به هزينه هاي سرمايه گذاري اوليه محدود خواهد شد تا 25سال مي توانيد از سيستم بهره برداري کنيد.
•    بطور کلي به چند صورت مي توان ازسيستم هاي فتوولتايي استفاده نمود؟
1- به صورت مستقل از شبکه برق، مانند مکان هايي که به شبکه سراسري برق دسترسي ندارند.

2- به صورت متصل به شبکه سراسري برق، در محل هايي که به شبکه سراسري دسترسي دارند.
•    برآورد قدرت مورد نياز براي يک ساختمان مسکوني به چه صورت است؟
ابتدا بايد برآورد کرد که در يک روز به طور ميانگين هر وسيله الکتريکي چند ساعت در حال کار است و توان مصرفي هر وسيله الکتريکي چند وات بر ساعت مي باشد و توان مصرفي روزانه تمامي وسايل الکتريکي موجود در آن خانه را با هم جمع کرده و به اين ترتيب مصرف ماهانه را برآورد کرد. و يا با استفاده از قبض برق انرژي مصرفي دوره را دريافت کرد. و با توجه به راندمان قدرت مورد نياز ساختمان را بدست آورد.
•    بازده پنل هاي فتوولتايي تقريبا چقدر مي باشد ؟
بازده پنل هاي تجاري در حدود 11 تا 18 % مي باشد.
•    در طرح خريد تضميني برق، توليد انرژي خورشيدي در مصرف تاثيري خواهد داشت؟
خير، توليد انرژي خورشيدي با کنتوري جداگانه و با تعرفه هاي مصوبه وزير محترم نيرو در سال 95 محاسبه و خريده خواهد شد.
•    سيستم‌هاي خورشيدي چگونه کار مي‌کنند؟‌
يک سيستم فتوولتائيک يا PV از قسمت‌هاي مختلفي تشکيل شده است. پنل‌هاي خورشيدي، زيرساخت نصب پنل‌ها روي پشت‌بام يا محل نصب، سيم‌کشي سيستم الکتريکي، و يک مبدل قسمت‌هاي اصلي اين سيستم هستند. از هنگام طلوع خورشيد تا غروب خورشيد پنل‌هاي خورشيدي الکتريسيته مستقيم يا DC توليد مي‌کنند و به مبدل مي‌فرستند. اين مبدل برق مستقيم را به برق متناوب يا AC تبديل مي‌کند که مورد نياز مصرف خانگي است. برق متناوب به تجهيزات الکتريکي خانگي منتقل مي‌شود و مصرف مي‌شود.
در صورت تمايل و هزينه کردن بيشتر مي‌توان يک سيستم ذخيره انرژي که همان رديف‌هاي باتري است نيز تعبيه شود تا براي تعداد روزهاي مشخصي الکتريسيته براي مصرف ذخيره شود.
•    آيا سايه بر عملکرد سيستم خورشيدي تاثير مي‌گذارد؟‌
سايه ممکن است يک مسئله جدي باشد زيرا پنل‌هاي خورشيد با دريافت نور مستقيم خورشيد  عملکرد بهينه را دارا هستند. در نتيجه براي بهترين عملکرد و توليد بيشينه بهتر است از حداقل سايه نيز دوري شود.
•    آيا سيستم خورشيدي باعث افزايش ماليات بر املاک مي‌شود؟
خير. سيستم خورشيدي باعث افزايش قيمت ملک شما بدون تاثير بر روي ماليات آن مي‌شود.
•    سيستم خورشيدي چقدر ارزش ملک را افزايش مي‌دهد؟
خانه‌هاي داراي سيستم خورشيدي ??? بيشتر مورد توجه و ??? زودتر از خانه‌هاي ديگر در کشور‌هاي مختلف فروش رفته‌اند. با توجه به تحقيقات آزمايشگاه ملي آمريکا متوسط ارزش افزوده سيستم خورشيدي به املاک برابر ???? هزار دلار براي هر کيلووات است که مصرف متوسط هر خانه مسکوني به طور متوسط برابر ?.? کيلووات است.
•    چقدر مي‌توان توسط سيستم خورشيدي از لحاظ مالي ذخيره کرد؟
با توجه به سايز سيستم خورشيدي شما و مصرف روزانه شما مي‌توان به تخميني از ذخيره و مستقل شدن از سيستم شبکه برقي دست پيدا کرد. با در نظر گرفتن مقدار کمي هزينه راه‌اندازي اوليه، سيستم خورشيدي از روز اول شروع به پرداخت هزينه صرف شده براي خود مي‌کند و بايد در نظر داشت که شما از شبکه برقي مصرفي نداريد و قيمت برق هر ساله افزايش مي‌يابد. به صورت معمول بازگشت سرمايه در طول عمر کارکرد سيستم ?? درصد بيشتر از هزينه کلي براي سيستم خواهد بود.
•    چه تجهيزاتي براي يک سيستم فتوولتاييک بکار مي رود؟
بطور کلي يک سيستم فتوولتايي از 4 عضو اصلي تشکيل يافته است.
1- پنلهاي خورشيدي
2- باتري
3- اينورتر (تبديل کننده برق DC به AC)
4- شارژکنترل
•    آيا قيمت پايين تر هميشه بهترين انتخاب است؟ مقايسه دو سيستم را چگونه انجام دهيم؟
موردي که بايد دقت شود توجه به طراحي، ميزان توان پنل و ظرفيت باطري در وهله اول و بعد از آن برندهاي استفاده شده و ضمانت نامه‌ها است. بايد واقع بين باشيم که يک سيستم با 300 وات پنل توانايي توليد 3000 وات در روز را به هيچ عنوان ندارد.پس بايد به خروجي و ميزان پنل و باطري دقت کرد.
•    استهلاک، تعمير و نگهداري سيستم هاي خورشيدي به چه صورت است؟
چون قطعات مکانيکي – الکتريکي و الکترونيکي در آن بکار نرفته استهلاکي ندارد. براي کارايي هر چه بيشتر بهتر است سطوح جذب نور همواره تميز باشد و پس از بارش برف يا جمع شدن غبار روي سطح کلکتور ها تميز شود.
•    آيا سيستم هاي خورشيدي نيازمند تعميرات و نگهداري زيادي مي باشند ؟
يک سيستم خورشيدي تقريبا نياز به هيچ نوع نگهداري و تعميراتي نمي باشد، تنها نيازمند سرويس هاي دوره اي مي باشد هر سه سال يکبار سيستم خورشيدي تست شود تا اطمينان حاصل کنيم برفک وجود ندارد و به همراه آن ph مايعي که داخل پنل ها جريان دارد نيز کنترل مي شود تا سيستم بتواند بيشترين طول عمر ممکن را داشته باشد.
•    اينورتر چيست؟
اينورتر برق DC (باتري يا سلول خورشيدي) را گرفته و آن را تبديل به برق AC يا برق خانگي جهت روشن کردن وسايل الکترونيکي مي کند.
•    آيا سيستم هاي خورشيدي در ايران توجيه اقتصادي دارند؟
بايد دقت شود براي مناطق محروم از برق استفاده از هر نوع سيستم خورشيدي چه چراغ هاي خورشيدي براي نورپردازي محوطه و چه استفاده از سيستم هاي تامين برق خورشيدي داراي توجيه اقتصادي است.
همچنين براي مناطق بهره مند از برق استفاده از چراغ هاي خورشيدي در محوطه ها توجيه اقتصادي دارد چرا که هزينه هاي کابل، حفر کانال، عايق کاري، تابلو برق و … حذف مي شوند.
علاوه بر اين موارد سيستم هاي متصل به شبکه با توجه به تزريق برق به شبکه سراسري و همچنين با توجه به خريد تضميني 20 ساله برق توسط دولت و شرکت برق هر سيستم خورشيدي بين 4 تا 5 سال بازگشت سرمايه دارد.
•    سايت هاي خورشيدي جهت نصب پنل هاي فتوولتائيک چگونه انتخاب مي شوند؟
سايت ها بايد با معيارهاي لازم فيزيکي همخواني داشته باشند، از جمله اينکه جهت آنها رو به جنوب باشد (جنوب مغناطيسي) به خوبي در معرض آفتاب قرار داشته باشند ( آفتاب گير باشند) و فضاي لازم و همچنين ساختار مناسبي براي نصب پنل هاي فتوولتائيک داشته باشند.